ИНТЕРНЕТ ПОРТАЛ
средњебанатског округа
Шта се чита ове јесени?

Књиге које су освојиле читаоце различитих генерација

Јесен доноси не само свежину у ваздуху већ и нова књижевна интересовања, од најмлађих до најстаријих. Испред једне зрењанинске књижаре разговарали смо са читаоцима, различитих старосних доби, на тему шта је најактуелније ове јесени, који наслови највише привлаче пажњу љубитеља писане речи.  

Деца и тинејџери – хероји и трилери

Већ од најмлађих дана, деца узраста од 5 до 8 година откривају радост читања кроз популарне и забавне серијале. Најтраженији су стрипови и комични романи попут „Догмена“, „Лоших момака“, и култног „Дневника шоњавка“.  „Клинци воле једноставан хумор, а стрипови им помажу да заволе књиге“, каже продавачица у књижари. Како улазе у тинејџерске године, деца постају заинтересованија за узбудљивије жанрове. Тинејџери често посежу за „литературом за млађе одрасле“ (такозвани Young Adult жанр), нарочито трилерима и фантастичним авантурама. Аутори попут Холи Џексон, К.Џ. Дохерти и Лорен Робертс тренутно су најтраженији међу клинцима.  „Трилери и фантастика су сјајан бег од стварности,“ истиче млада тинејџерка која воли напетост ових прича.  

Одрасли од 25 до 35 година – предузетништво и психологија

Млађи читаоци, посебно они у двадесетим и раним тридесетим годинама, ове јесени посежу за инспиративним и мотивационим књигама из области психологије и предузетништва. Међу најчитанијима су већ популарни наслови као што су „Атомске навике“, „Дете у теби треба да пронађе свој завичај“, и „Одрасла деца емотивно незрелих родитеља“.  „Ове књиге пружају увид у лични раст и како превазићи препреке“, објашњава један од испитаника. Ту је и нобеловка Хан Канг, која упркос распродатим примерцима задржава велику потражњу међу овим читалачким узрастом.   

Средње генерације – савремена књижевност и класици

У средњим годинама, многи се окрећу књижевности домаћих аутора. Књиге попут „Завода“ Горана Марковића и „Бечког романа“ Драгана Великића освајају читаоце својим комплексним темама и врхунским стилом. Још један хит је „Под туђим сунцем“ Миодрага Мајића, трилер који, како нам кажу љубитељи овог жанра, држи пажњу до последње странице. Поред тога, љубитељи савремене књижевности уживају у реиздањима дела Пола Остера. Посебно су тражени његови романи „Баумгартнер“ и „Сансет парк“, у издању Геопоетике.  

Старије генерација – љубавни романи и историја

Иако су укуси старијих читалаца различити, могу се уочити општи трендови. Даме у познијим годинама најрадије бирају љубавне романе и трилере, док су мушкарци склони историјским и политичким делима. Књига која привлачи пажњу мушкараца је „Академска књига“, која је издала наставак мемоара војног обавештајца Владимира Ваухника.  „Чини ми се да ове књиге сведоче о нашој прошлости и објашњавају нашу садашњост“, коментарише један старији господин.  

Разноликост укуса и нових издавачких хитова

Ова јесен показује да су књижевни укуси богати и разнолики. Од стрипова и узбудљивих трилера за децу и младе, преко психолошких и предузетничких водича за младе професионалце, па све до класичних романа и историјских студија за старије читаоце, књижаре широм земље нуде понешто за свакога. Ако се питате шта следеће прочитати, можда ће вас инспирисати управо ови најчитанији јесењи наслови.     Фото: Pierre Bamin/Unsplash
sr_RSSerbian