Једно од најновијих археолошких открића у средњем Банату је још увек непознато каснонеолитско насеље које се простирало на око 13 хектара, а чија старост је процењена на око 7.000 година.
Насеље је откривено у близини реке Тамиш, код села Јарковац, као резултат истраживања спроведених у марту 2024. године. Екипа стручњака са Института за преисторију и рану историју „Кристијан Албрехт” Универзитета у Килу у Немачкој и Музеја Војводине у Новом Саду, заједно са партнерима из Народних музеја Зрењанин и Панчево, открила је богати, до сада непронађен археолошки материјал. Ови археолошки докази сведоче о постојању насеља приписаног винчанској култури, тачније њеној банатској варијанти.
Винчанска култура, која је била доминантна у нашим пределима од 5.400 до 4.400 године пре нове ере, позната је по својим напредним технолошким достигнућима, али и специфичној материјалној култури и заоставштини. Истраживања су показала да је насеље било окружено системом ровова, а на геомагнетним снимцима видљиве су четири главне ровне линије, док је на неким местима избројано чак и шест. Занимљив је и податак да су тамне аномалије на снимцима заправо куће које су уништене у пожару.
Ово откриће има изузетно значајну археолошку вредност јер пружа нове увиде у каснонеолитски период посебно у контексту међусобног утицаја и преплитања различитих неолитских култура које су насељавале овај део Баната. Потенцијал за даља истраживања је огроман, а ово насеље даје могућност да се боље разуме свакодневни живот људи који су живели на овом подручју, као и начин на који су обликовали своје насеобине.
Фото: Trnava University / Unsplash