Узроци због којих долази до менталних поремећаја обично нису јасни. Ментални поремећај је један од аспеката менталног здравља. Велики број истраживања довео је до закључка да су особе код којих се јавља неки од менталних поремећаја као деца били жртве насиља, тешких траума и неретко оних које су поновљене више пута.
Како је истакла Гроздана Раденковић, дефектолог у пензији, последњих година, резултати истраживања говоре да је искуство које највише води до поремећаја занемареност.
-Деца када се осећају занемарено не могу да развију адекватно ниједну психичку функцију. Углавном то су ситуације када немају адекватан контакт са родитељима, када им се нико не обраћа и не уважава их.
Постоји мноштво различитих категорија менталних болести, и многи различити аспекти људског понашања и личности који могу постати поремећени. Стручњаци наводе да их има бар 400.
Неки од њих су:
- Психотички поремећаји су најтежи облик менталних поремећаја које одликује губитак способности да се тачно опажа стварност.
- Поремећаји личности се односе на дисфункције структуре личности и психичког развоја још у раном детињству.
- Неурозе (анксиозни и афективни поремећаји) су поремећаји у којима особа осећа тескобу због сукоба жеља и забрана.
- Афективни поремећај обухвата необично интензивну или уздржану тугу, меланхолију, или очај је познат као клиничка депресија (такође познат као униполарна депресија).
- Поремећаји зависности јесу они поремећаји до којих су водили неприлагођене употребе неких супстанци. То могу бити наркотици, алкохол...
- Поремећаји у исхрани обухватају диспропорционалну забринутост по питању исхране и телесне тежине
- Поремећаји спавања као што је инсомнија обухватају дисрупцију нормалних образаца спавања, или осећај замора упркос нормалног режима спавања.
- Сексуалне дисфункције и родна дисфорија могу да буду дијагнозиране, укључујући диспареунију и его-дистоничну хомосексуалност.
Пројекат „ Помози ми да заједно будемо јачи“суфинансира Министарство информисања и телекомуникација РС. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.