Поједине земљорадничке задруге у Војводини одлучиле су се за уградњу соларних панела чиме ће годишње уштедети и преко сто хиљада евра за потрошену електричну енергију. Једна од њих је из Срема, чији чланови кажу да је то инвестиција за будућност.
Земљорадничку задругу „Воћар“ из Новог Сланкамена основала су 42 породична газдинства из Новог и Старог Сланкамена, Сланкаменачких Винограда, Марадика и Нових Карловаца. Пионири су у многим другим подухватима, а један од њих је пројекат који се односи на изградњу соларне електране капацитета 500 киловата, који је започет пре пар месеци.
-Ово је изузетно важан пројекат за нашу Задругу, али и читав регион. Његова вредност је милион евра, а од тога 300 хиљада евра су из ИПАРД-а, део из различитих конкурса, а остатак су наша сопствена средства која смо обезбедили кредитом- каже директор ЗЗ Воћар Нови Сланкамен Никола Котарац и додаје да ће електрана имати снагу од 500 кW, са крова и са земље.
-Ову инвестицију смо реализовали са жељом да модернизујемо нашу производњу, да је осавременимо и тако задржимо нашу децу да остану на својим имањима, а не да одлазе у иностранство и раде као конобари или кувари. Они треба да остану овде и баве се пољопривредом, у овом случају производњом квалитетног воћа- рекао је Котарац.
Из Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај Саша Игић, истакао је да соларна електрана обезбеђује чисту, зелену енергију, уз чистију пољопривреду.
-Ово је изузетно важно јер се обезбеђује боља и јефтинија производња, а ова инвестиција земљорадничкој задрузи почеће да се враћа за седам година- рекао је Игић додајући да су бенефити од ове инвестиције веома велики, у шта ће се чланови задруге веома брзо уверити.
Младен Петковић из Привредне коморе Војводине, рекао је да ће Воћар из Новог Сланкамена сада имати стабилно снабдевање електирчном енергијом, што обезбеђује сигурнију производњу.
-Ова земљорадничка задруга је иновативна, јер реализује добре идеје, а ово је већ трећи пројекат такве врсте који се спроводи у дело. Овај пројекат је подједнако важан како за Задругу и за произвођаче, односно воћаре у том крају, тако и за читав регион Срема који је уосталом и препознатљив по успешним и вредним пољопривредним производјачима", рекао је Петковић.
Због чега се треба определити за соларне електране
Соларне електране су будућност у производњи електричне енергије. Инвеститорима омогућавају чистију и јефтинију електричну енергију на којој могу имати додатну зараду.
Примера ради, Европска унија је донирала 230 милиона евра за пољопривреду и безбедност хране у Србији од 2000. године. Подизање конкуретности, стандарда безбедности хране и чувања јавног здравља, поштовање добробити животиња и стандарда заштите животне средине – главни су правци помоћи ЕУ овом сектору. Европска унија преко ИПАРД програма (Инструмент претприступне помоћи за рурални развој) који је водећи програм у овој области, у периоду између 2014. и 2020. Године издвојила је за Србију 175 милиона евра, уз још 55 милиона евра националног суфинансирања, а намењен је пољопривредним произвођачима.
Такође Европска унија финансирала је и пројекте који се односе на постављање соларних панела у сврху пољопривредне производње али и у преради воћа и поврћа.
Надлежни указују и на еколошки елемент инвестиције у соларне панеле а уједно се повећавају активности и конкурентност фирми али и задруга, попут оне у Новом Сланкамену.
Мина Ђурић