Ирини Сомборац уручена је награда за најбољу сценографију и најбоље решење лутака, за “оригиналну персонификацију свих ликова у представи, дајући им визуалност митолошких бића и изванредном стилизацијом лутака и маски, мотивирано локалном археолошком баштином”. Награде су урурчене глумици Уни Беић и помоћници директора НП “Тоша Јовановић” Ивани Кукољ Соларов, на затварању 30. Међународног фестивала позоришта за децу у Суботици.
Луткарска представа „Прадевојчица“ зрењанинског Позоришта рађена је по истоименом делу Десанке Максимовић а режирала је Соња Петровић. Премијерно је изведена 25. новембра прошле године.
-Обзиром да је „Прадевојчица“ роман мислили смо да ће бити лакше него преточити њене стихове у драмску радњу. Међутим, било је једнако тешко због обиља дескриптивних сцена у Десанкином стилу. Међутим мислим да смо и Мина Петрић ауторка драматизације и ја успеле да задржимо оно истински Десанкино, а испричамо своју причу. Драго ми је што Десанка живи и у позоришту, мислим да је она важан тренутак у одрастању. Верујем да ова представа не замењује него инспирише на читање романа јер користи и говори само о неколико мотива, а у књизи их можете наћи прегршт- изјавила је раније за медије редитељка Соња Петровић.
Фото- НП "Тоша Јовановић"
И то је само једна у низу представа награђиваних на бројним позоришним фестивалима на којима деценијама уназад учествује зрењанинско позориште.
Иначе, Народно позориште „Тоша Јовановић“, један од брендова града Зрењанина, изграђено је 1839. године у згради старог магацина пшенице.
По легенди, настало је из огромне љубави једног домаћег богатог грађанина према познатој пештанској глумици. Тако је он, да би је приближио себи и довео у Зрењанин, изградио ово чувено позориште. Зграда се налази у самом центру града, на главном градском тргу у Зрењанину - Тргу слободе.
Име је добило по Тоши Јовановићу, зрењанинском позоришном глумцу из 19. века. Најстарије је позориште у земљи са очуваном барокном салом. Као и Градска кућа, односно Жупанијска палата, тако и Народно позориште од оснивања није мењало своју намену.
Позориште „Тоша Јовановић“ налази се на „Европској рути историјских театара“ и због јединствене зграде која је архитектонска баштина, у којој је непрекидно присутан театар и његов дах.
Иначе, 15. октобар обележава се сваке године као Дан позоришта „Тоша Јовановић“ и том приликом, на свечаној академији уручују се награде. О лепоти позоришне сале и њеној савршеној акустичности говори у прилог и чињеница да су по узору на зрењанински театар грађена још два велика позоришта у Србији- Народно позориште у Београду и Народно позориште у Сомбору.
Професионално луткарско позориште основано је 1956. године и од тада се изводе по 4 премијере на српском и 2 премијере на мађарском језику. Народно позориште „Тоша Јовановић“ је формирано интеграцијом Драмског и Луткарског позоришта 1975. године, са 2 сцене: драмском и луткарском.
Пројекат „У Банату живим и поносим се тиме“ суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводине. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.